Vítězství vychází z harmonie.

Články

14. 5. 2013 Mirkovo pokračování o ME

No musím se hned na úvod pokárat a to hned za dvě věci. Jednak jsem před odjezdem našemu předsedovi říkal jak budu po každém kole referovat o turnaji, ale nějak se to nedá stíhat. Většinou se na pokoj k počítači dostanu tak někde kolem desáté hodiny, jelikož zhruba v devět večer se dohraje pak rychle na večeři a v deset hodin večer máte chuť na mnohé jen ne řešit zase šachy (byť v článku). Ráno vstanete dojdete si na snídani a je tu příprava na soupeře a než se nadějete tak je čas na oběd (do toho nějaký ten skype se ženou), takže suma sumárum se tu člověk nezastaví.
Za druhé se musím pokárat za svůj dosavadní výsledek (byť z Čechů zatím zdaleka ne nejhorší). Mých dosavadních 1,5 bodů je proklatě málo (byť podle výkonu na který hraji mě ani nečeká žádná ztráta na ELO). Kdybych byl fotbalový trenér tak bych výkon ohodnotil asi takto: V začátku zápasu jsme soupeře zatlačili, ale on náš úvodní nápor ustál, rozvíjeli jsme kombinace na velkém prostoru, ale kýženého gólového úspěchu se nedařilo dosáhnout. Ty tyče a břevna nás nakonec stály celý zápas, jelikož v závěru se z ojedinělého protiútoku trefil soupeř. Tak takhle by to asi hodnotil fotbalový trenér. Jako šachový trenér říkám, že musím především zlepšit techniku hry. Prostě jenom na mat a oběti se hrát nedá to prostě hráči IM a FM ustojí (většinou). Důležitý je pak přechod do koncovek a trošku na nich zapracovat a ne přejít do koncovky, která se tváří jako remiz, ale ve skutečnosti je už na samém počátku prohraná, což mí soupeři vědí a proto do ní s úsměvem na rtech přejdou.
Každopádně jsem si ověřil, že jsem schopen hrát rovné partie s hráči +- 2300 ELO a k tomu abych je porážel je potřeba více trpělivosti a asi i hráčské praxe (a ne jen si v neděli odehrát družstva). Trochu chuti jsem si spravil ve vloženém blicáku kde ve změti nejrůznějších GM, IM a FM jsem z 13 partií dosáhl na 5,5 bodů a obsadil konečné 58 místo z 82 hráčů.
Dnes mě čeká suverénně nejslabší hráč startovního pole Maďar Bence s ELO necelých 1700. Tím tak trochu odpadá příprava, jelikož bílými figurami tam takového hráče musím někde přetlačit. Proto je i čas na psaní tohoto článku. České fanoušky budou určitě zajímat i výkony našich nejlepších. A ti nám dělají opravdu radost Navara, Láznička i Hráček mají 6 bodů z 8 partií a po poněkud rozpačitějším rozjezdu se dotáhli na absolutní čelo a dnes budou na 4., 5. a 6. desce hájit černé figury proti velmi silným soupeřům (Beliavsky ze Slovinska GM 2628, Vallejo Pons ze Španělska GM 2695 a GM Melkumyan z Arménie 2622). Partie lze sledovat online od 15:00 hodin na adrese https://eicc2013.pl/index.php/live.
Neztratili se ale ani ostatní naši hráči. Babulu (5 bodů) dnes na 25. šachovnici čeká Rus Grachev GM 2687, na 46. šachovnici bílými Štoček (4,5 bodů) hraje proti GM Kurnosovovi z Ruska 2654. Na 50 % (4 body) jsou ještě Kislinsky (černými IM Kanarek z Polska 2474), Petr (černými FM Selbes z Turecka 2314) a Kriebel (bílými GM Zontakh z Ukrajiny 2521).
Zbylí naši hráči budou chtít určitě své dosavadní postavení vylepšit, byť své soupeře nebudou mít snadné. Mládežnického reprezentačního trenéra Kaňovského (3,5 bodů) čeká na 85. šachovnici GM Djukic z Makedonie 2555, na 103. šachovnici Šimáček (3 body) má bílými FM Rindlisbachera ze Švýcarska 2312. Na 107. šachovnici Černoušek (3 body) černými FM Izzata z Azerbajdžánu 2322.
No a pak už přichází na řadu Honza Macháň, kterého tu mám tak trochu na povel. Dva body získané se netváří nějak moc dobře, ale soupeře má jak víno, v každé partii dře jako mezek a výsledkem jsou sice velmi hodnotné partie, remízové skalpy hráčů jako Lomsadze z Gruzie 2370, IM Schroll z Rakouska 2387 zaslouží určitě uznání. Včera nebyl ani daleko od další remízy s IM Kantoríkem ze Slovenska – chybělo opravdu málo. Dnes si bude chtít spravit chuť s Bulharem Zaharievem (konečně má ELOvě slabšího).
O mé maličkosti už tu byla řeč a tak výčet končím naším posledním hráčem Žemličkou, který má zatím jenom půlku a dnes ho čeká další oříšek v podobě Poláka Korcze.

10. 5. 2013 Mirek Pavlíček referuje o prvním kole na ME

Jak už jste zaregistrovali na našich stránkách, tak za hojné české účasti, a to i z našeho kraje, se hraje v polské Legnici ME mužů. Oproti předchozí zprávě musím doplnit seznam účastníků z našeho kraje o jedno jméno. Tím je Jiřinka Prokopová, která na turnaji působí v roli rozhodčího.
Samotnou atmosféru si ty vychutnáváme. Obrovská spokojenost panuje se zázemím, které nám polští organizátoři poskytli a je vidět, že si polští organizátoři přidělení turnaje váží a to i přes organizační zmatky na počátku turnaje, kdy třeba v našem případě, jsme měli zarezervovaný hotel, ale až na místě zjistili, že nás umístili do hotelu jiného. To se ale při tak velkém počtu lidí prostě stává a nutno hned podotknout, že i když je náš současný hotýlek o něco dál od hrací místnosti, tak s vybavením hotelu i stravou zde přidělovanou jsme na výsost spokojeni. Snad jen to pivo v celé Legnici nemuselo být tak drahé (cena jednoho pěnivého moku se pohybuje mezi 7 až 8 zl. což je zhruba 50 Kč)
Ještě před zahájením turnaje se českým hráčům bez vyjímky dostalo velké pochvaly, za to jak přišli na zápasy ustrojeni. Zatímco české hráče zdobily vesměs kvádra (v duchu dress code psaných v propozicích), tak především Rusové a Němci si přihasili v tričku a džínách a dělali jako by nic. Bohužel jako by nic dělali i rozhodčí. S povděkem to kvitoval Petr Pisk (delegát u ECU), tak se mu třeba i tato skutečnost podaří zúročit:-)).
A nyní již k samotným výsledkům prvního kola. Tady bohužel čeští hráči zaznamenali více ztrát než plusů. Pravda vesměs měli také silnější hráče proti sobě (Šimáček - Korobov, Movsesjan - Černoušek, Kaňovský - Nyžnik atd.), nicméně mrzí především remízy našich dvou nejlepších Navary a Lázničky. Stoprocentní důvod k úsměvu mají tak po prvním kole Hráček, Babula, Kislinsky, Štoček a Petr (ten v krajském derby zdolal mojí maličkost a česká karta se mu nevyhne ani v kole druhém, kdy hraje s Hráčkem). Mnohem více štěstí při výběru tahů a variant tak přeji našim hráčům do dalších bojů.

Dodatek: Omlouvám se Mirkovi, odjel jsem na dovolenou a příspěvek se sem dostal se zpožděním. Sypu si na hlavu popel ..

16. 4. 2012 Úspěch dobrušské mládeže v Krajské soutěži žákovských družstev

V sobotu 14.4.2012 se odehrál druhý a zároveň i poslední sraz KSŽD. Hrálo se v příjemném prostředí DDM Rautenkracova v Hradci Králové. Celkem se odehrálo zbývajících 5 kol a v nich nejvíce bodů získali hráči Lípy C 13 (17) před svými kamarády Lípou B 12 (15,5) a pomyslnou bronzovou příčku obsadili hráči Třebechovic, kteří získali taktéž 12 bodů, ale měli horší skóre (14). Krok s těmito týmy drželi hráči Dobrušky 11 (14) a Ortexu Hradec Králové C 11 (13,5). Ostatní týmy již zůstaly pozadu.


Všech těchto 5 týmů se též podělilo o celkové pořadí na prvních pěti místech, jen pořadí se trochu zpřeházelo. Celkově ovládl KSŽD tým ŠK Dobruška, čímž mu blahopřejeme k postupu do vyšší soutěže. Je vidět, že práce s mládeží pod vedením Vlasty Jonáše se začíná vyplácet. Boj o druhé až čtvrté místo byl vyrovnaný až do poslední partie a nakonec se raduje z druhého místa ŠK Lípa C, před Třebechovicemi a ŠK Lípou B. O pořadí na třetím místě muselo rozhodovat až celkové skóre, které měli Třebechovičtí lepší o pouhý půl bod.


Krutou daň si vybrali nováčci soutěže tým DDM Kostelec n. Orl, který nakonec nezískal žádný zápasový bod a jen 4 body na skóre. Přesto věříme, že to pro hráče Kostelce pod vedením pana Labíka nebyla poslední jejich účast v mládežnických soutěžích a v příštím ročníku, obohaceni o nabité zkušenosti, budou již více míchat kartami.


Konečné výsledky včetně všech 5 kol naleznete v příloze.

Miroslav Pavlíček

_____________________________________________________________

S lítostí a zármutkem vám oznamujeme, že nás dne 18.12.2011 ve věku 60 let náhle opustil pan Jiří Dubský, člen ŠK Dobruška, aktivní šachista a dobrý kamarád. Čest jeho památce!

členové ŠK Dobruška

_____________________________________________________________

"Vaše smutná zpráva o náhlém odchodu vašeho člena Jirky Dubského mě velmi zaskočila. Vždyť v našem posledním vzájemném utkání jsem s ním hrál, navíc si ho pamatuji ještě z dob, kdy hrával za oddíly Nový Hrádek a TJ Náchod. Čest jeho památce!"

Jaroslav Čáp

7. 11. 2011 Druhé kolo

Po delší odmlce se nám zase ozvala krajská soutěž a los nás vyslal premiérově do Hradce Králové na Slávii. Naše sestava byla prakticky kompletní, a tak jsme k zápasu vyhlíželi s nadějemi. Hosté zahájili zápas v sedmi, jelikož jejich první šachovnice si nějak správně nenařídila budíka, a tak přišla asi o 20 minut později.


Toho jsem tak mohl využít k tomu, že jsem zevloval po místnosti a hodnotil jednotlivá rozehraná zahájení. Mohl jsem tak být svědkem naší rychlé výhry na čtvrté šachovnici, kdy soupeř Jirky Gregora trochu zaexperimentoval v zahájení, což ho stálo celou věž a vedeme tak velmi rychle 1:0. Ostatní partie stojí poklidně, jen na sedmé šachovnici má Jirka Dubský trochu zamotanou pozici, která dáva předzvěst pěkné divočiny.


Partie zvolna plynuly, když na třetí šachovnici se ve velmi rovné pozici dohodl na remíze se svým soupeřem Petr Šubrt. Vedeme 1,5:0,5 a tento stav vydrží takřka až do třetí hodiny hry. Když dostáváme nabídku ke smíru na šesté šachovnici. Pepa Rambousek se jde poradit a vzhledem k tomu, že vývoj na jednotlivých šachovnicích jde v náš prospěch, tak souhlasíme.


Pomalu se blíží časové tísně a těžko odhadnutelnou pozici hraje na sedmé šachovnici Jirka Dubský. Obětoval figuru za pěšcovou lavinu, ale jeho velmi zkušený soupeř nakonec pochod pěšců otupil a figura méně je holt figura méně. K naší smůle v nepatrně horší pozici dělá v časovce chybu i na páté šachovnici Kuba Konopka, a tak se soupeř ujímá vedení 2:3. Schyluje se k dramatu, jelikož sice máme jasnou výhodu na druhé šachovnici, ale zbylé partie jsou spíše rovina. V tu chvíli jsme ale ještě netušili, jak velké to drama bude.


Nakonec dochází k nečekaně rychlému rozuzlení na první šachovnici. Já jsem prakticky po celou dobu nic kloudného nevymyslel a víceméně to hrál na to, že se soupeř potýká se silným časovým handicapem. Postupně jsme doklouzali až do konocvky, kde jsem měl nepatrnou výhodu v izolovaném pěšci soupeře, ale objektivně to asi na výhru nestálo. A tak jsem do soupeřovy časovky ještě nastražil malou past, do které se soupeř zcela bezelstně chytá. Já dávám odtažný šach a získávám kvalitu. Zbytek byl opravdu rychlý, a tak nečekaně srovnávám na 3:3. To už se k výhře přiblížíl i na druhé šachovnici Vlasta Jonáš, a i když to soupeř ještě chvíli tahá tak se posléze ujímáme vedení 4:3.


Zraky všech se tak přesouvají na poslední šachovnici, kde má náš osud v rukou Milan Dvořák. Na první pohled vypadá pozice vyrovnaně, ale už na ten druhý je jasné, že smírem pozice neskončí. Domácí hráč dostává od svého kapitána jasný pokyn remízu nebrat, a tak se hra hodně přiostřuje. Aby toho všeho nebylo málo, oba hráči hrají již jen s několika vteřinami na hodinách. Vrcholem asi bylo, když Milan zamáčkl hodiny v čase 0:01. Ano vteřinu před spadnutím. Ve všech kolemstojících by se krve nedořezal a všichni hypnotizují číslicový displej. My, aby vše dobře dopadlo, domácí zase, aby se tam přeci jen objevila 0:00. Nakonec je štěstěna při nás a Milanovi přiskakuje dalších 30 vteřin. O pár tahů to sálem zase zašumí, když domácí hráč nevidí dvoutahový mat. Ovšem na obranu obou hráčů je třeba říci, že s 30 vteřinami na tah a zápisování k tomu v nepřehledné pozici, nebylo úplně jednoduché mat uvidět. Všem se již tep zvyšuje na maximum, když vše nakonec ukončuje Milan nasazením vidlí a partie je rozhodnuta.


S neuvěřitelným štěstím tak vítězíme 5:3 a držíme se nadále v čele soutěže. Už příště nás však prověří navýsost silní hráči Náchoda. Uvidíme co nám přichystá tento zápas.

Miroslav Pavlíček

31. 10. 2011 Málé ohlédnutí za Mistrovstvím Čech mládeže

Děti se utkaly v naší oblíbené deskové hře na Mistrovství Čech v Harachově. Dobrušku reprezentoval ve čtrnáctkách Jirka Gregor, kterého trénuje Vlasta Jonáš. Protože šachy děláme pro zábavu, byl cíl si hru užít a vyblbnout se s kamarády. Jediná prohra přišla hnedle v prvním kole, pak už to jelo jako na drátkách, postupně přišly čtyři výhry a čtyři remízy. Konečných dosažených 6 bodů našeho Jirky dosáhli hráči od 5. do 11. místa. Tento výsledek považujeme za velmi pěkný úspěch.


Na stránkách Královehradeckého svazu si za svazové peníze chválí jenom svoje peří a objektivitu by tam člověk hledal marně, proto si holt musíme pozitivně vyznívající komentář napsat sami. Ale to už je stará vesta a nikoho to nemůže překvapit.


Bližší informace k turnaji zde, zde a zde.

Jiří Gregor, st.

10. 10. 2011 Mirkova reportáž - 1. kolo

Tak už je to zase tady. Pro některé po nekonečně dlouhé pauze pro jiné zase jako by to bylo včera odstartoval další ročník krajské soutěže a opět s účastí naší. Říká se, že druhá sezóna bývá pro nováčka vždy těžší než ta úvodní, tak uvidíme. Pravda je, že zatímco soupeři víceméně spíše posilovali, tak naše sestava zůstala beze změn a to ještě náš tým opustil Jirka Bednář.


Ale již k prvnímu zápasu. Hráli jsme doma proti papírově vyrovnanému soupeři z České Skalice. Jelikož jsme chtěli do sezóny vykročit vítězně a hned od úvodu zažehnat případné sestupové starosti, tak jsme nastoupili takřka kompletní. Chyběl pouze Pepa Rambousek. To soupeř nastoupil bez tří stabilních opor, a tak nám pravděpodbně hodně usnadnil úvodní kolo. Vývoj skóre se začal téměř s úderem zahájení partií. Na sedmém stole nabídl dá se říci skoro tradičně po někollika málo tazích remízu Jirka Gregor st. a soupeř nějak nebyl proti.


Pak už se začaly skutečně líté boje. Kupodivu nikde jsme nestáli hůře spíše naopak snad s vyjímkou poslední šachovnice, kde náhradník za Pepu a nováček v sestavě Michal Čepelka potratil pěšce, ale měl za to iniciativu na dámském křídle. Po zhruba třech hodinách bojů za mnou přišel Jirka Gregor ml. jestli může nabídnout remízu. Obešel jsem partie, a jelikož jsme všude stáli spíše lépe než hůře, v tento okamžik už i Michal na poslední desce začínal přebírat otěže partie do svých rukou a Jirkova pozice více než remiz neslibovala, tak jsem mu nabídku remízy povolil. Prakticky s jejím přijetím skončily partie na druhé a třetí šachovnici, kde se soupeři Vlasty Jonáše a Petra Šubrta dopustili definitivních hrubek a partie rychle po ztrátách materiálu vzdali. Vedli jsme 3:1 a oči diváků se začali přesunovat na zadní šachovnice. Tam mě Michal Čepelka příjemně překvapil, s jakou bravurou sehrál koncovku. Nejprve srovnává materiál a pak získává převahu. Soupeři očividně vzdálení volní pěšci dělali problémy a nevěděl si s nimi rady. Michal si tak možná dost důrazně řekl o místo v základní sestavě. Vítězíme tedy i zde a vzhledem ke skóre 4:1 a vývoji partií na dalších stolech se dalo čekat, že už vítězství nepustíme. V ten okamžik mi soupeř nabízí remízu. No nějaké plus v pozici mám, ale popravdě jsem stále nevěděl, kde soupeře ošidím. Pro klid ostatních hráčů jsem už už chtěl remízu přijmout, ale v tom zahlásil na páté šachovnici výhru Kuba Konopka, kdy konečně vystupňoval tlak na dámském křídle k zisku materiál, a tak vedeme 5:1.


To byl impuls pro mne odmítnout s hráčem takřka o 400 ELO horším remízu a pokračovat dál. Upřímně ale musím říci, že hrál na monhem více a asi s ním v soutěži nejeden hráč vyláme zuby. Bylo jasné, že pokud chci partii vyhrát musím soupeře trochu rozdivočit. Přešel jsem do zápletek, kterým jak jsem posléze doma zjistil, ani počítač úplně nerozuměl (mí fanoušci by s úsměvem na rtech řekli, no to zase byly šejdy). Nakonec jsem se dostal do koncovky, kde já měl dva volné pěšce běžící do dámy na královském křídle a soupeř tři na dámském. Těm se však statečně do cesty postavil jeden můj pěšec a natolik je zaměstnal, že než se s ním stačili poměřit, už mí pěšci na druhé straně hlásili, že si jdou zpět pro svoji královnu. Vítězím tedy též a prakticky ve stejný okamžik se mnou vítězí i Jirka Dubský, který během partie získal pěšce a toho v těžké dámské koncovce uplatnil k výhře. Uffff!! Je dobojováno a my vítězíme 7:1. Kdo by to před zápasem řekl, že to půjde tak snadno.

Pozn. admina: Viděno očima soupeře: zde

Pár fotek z aktuálního kola

 

13. 8. 2011, Krátké úvodní slovo

Vážení šachoví příznivci. Články z minulé sezóny jsou kompletně přesunuty pod stránku: "Sezóna 2010/2011," kterou naleznete v pravé boční nabídce nahoře. A tady v Článcích už je čistě bílá stránka, na které se brzy začnou objevovat postřehy z kol nové herní sezóny 2011/2012.

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.